Slovník ke slovu „fanatik“ uvádí tyto významy: fanatik-a m. (fanatička-y ž.). 1. člověk vášnivě něčím zaujatý. 2. vášnivý a nesnášenlivý zastánce (nějakého názoru apod.). A tak nějak to bylo i u mě, respektive se mnou...
Jeden den mi zavolal kamarád Patrik a položil mi sugestivní otázku, zda jsem již vyzkoušel nové gumové nástrahy značky Fanatik? Patrik mě už nějaký ten pátek zná a dobře ví, že rád zkouším nové nástrahy různých druhů, tvarů, barev, velikostí i značek a jsem pro každý průkopnický nápad, nebo inspiraci pro lov dravců. Vždyť přívlač je můj život a pokrok musí být v každém odvětví sportovního rybolovu, jinak by to mohlo člověka časem omrzet, být stále bez záběrů… A přesně toto nechceme, a tak zkoušíme něco nové a neokoukané.
Prohlédl jsem si nabídku, resp. katalog produktů, který mě na první pohled zaujal a budu se snažit vám zde o nich říct něco víc a vysvětlit, proč právě tyto:
Nástraha v podobě červa s žebrovaným delším hřbetem, při které mě už na první pohled napadlo slovo pijavice. Vyzkoušel jsem ji ve fialové barvě, aby bylo co možná nejvíce podobná realitě červa žijícího u dna, ale zároveň ať to nepůsobí takovým tím umělým dojmem pro ryby lovící a hledající potravu u dna, v bahně, nánosech písku a štěrku či jiných sedimentech tvořících dno mé milované řeky. Jako první se o ni přihlásily bojovnice z proudu řeky – marény. Jak jistě víte, maréna je jedna z velmi bojovných a silných ryb našich řek a o vytrvalosti této hromady svalů ani nehovořit. Podoktnul bych, že jsem si bral sebou pruty v gramáži 10 a 30 gramů, tak si to dokážete představit a ty souboje prožívejte se mnou…
Nástrahu Gipnoz jsem míval většinou na klasickém jigu, ale vyzkoušel jsem také závěsný systém Tokyo Rig – podobný známému drop-shotu, kde tvoří základ sestavy olůvko, resp. zátěž vespod a kousek nad ním je na očku s karabinkou připevněný ofsetový háček s napíchnutou už vzpomínanou pijavicí Gipnoz. Je to možné i s klasickým jednoháčkem s delším ramínkem a očkem, ofset není podmínkou.
Ať už to bylo výběrem místa, času, deštivého počasí nebo změnou tlaku, to už přesně nevím, ale můj 10-gramový prut Code X po pár hodech hlásil rybu, která byla už větší, těžší a na záběr očekávané marény se to vůbec nepodobalo. Přesně tak! Byl to mladý sumec o velikosti metru, ale na ULko – si myslím – že dostatečně slušná a krásná ryba hodná mé lásky a obdivu.
Už podle názvu z německého jazyka „Maus“ – „myš“ zjistíme, o jakou nástrahu jde a podle toho ji také zařadíme do svého repertoáru. Stejně tak jsem to udělal i já, protože v pravdě říct, dohnala mě k tomu zvědavost. Jako každý tvor, i člověk je bytost zvědavá a někdy a příliš, no a v tomto případě to dopadlo na úrodnou půdu a fanatická myš – nástraha původně určená na lov štik, s žebrovaným masivním tělem a tlustým zploštělým ocasem – mi doposud zajistila dva sumce.
Mik Maus jsem nastražil na jednoduchý klasický jig a házel jsem ho poblíž velkých stromů a zarostlém břehu, snažíce se docílit co nejvěrnější obraz padající myši do vody – lehkou kořist pro dravce, někde tam stojícího mimo hlavní proud a čekajícího, co mu hlavní tok přinese, jak se říká přímo do huby. Po pár hlučnějších hodech, šplouchnutí a po několika přesných hodech na předem vytipovaná místa k záběru došlo, na místo štiky – opět sumec! O více jsem byl překvapený a spokojenější. Mik Maus jsem si vybral v zelené barvě, neboť ne vždy řeším barvu, spíše mě zajímá, co se stým dá dělat a jak s nástrahami kouzlit, když často bývá řeka přikalená. Jindy se dost často toulám s noční přívlačí a můžete mi věřit, že občas si v té tmě nevidím ani na nohy, ne tak aby ryba viděla mou nástrahu s háčkem.
Guma Raider je věrnou kopií malého raka, ráčka, korýše z proudu řeky, žijícího hlavně u dna mezi skalami, balvany, popřípadě ve spleti rostlinstva poblíž břežních partií. Vybral jsem si ho v tmavé barvě a zvolil jsem ho na ULko na pevném malém jednoduchém jigu a po náhodu škubavými pohyby zápěstím, imitujíc přesouvajícího se korýše. Jemná sestava neunavuje ruce, pohyb přímo skvělý, přestože jsem se okouna doposud nedočkal, brali mi to pažraví jelci často bezprostředně po náhozu anebo po pár přískocích u dna. Nemusí to být pohybem či samotným štěstím, jelikož výsledky z lovu v podobě úlovků ovlivňuje především samotná obsádka ryb. Ti, kteří mě znají a vědí, kde lovím nejčastěji, mi dají za pravdu, že co se týká okounů, už to není jako kdysi, je to spíše rarita a o velkých kapitálních jedincích už ani nemluvím. Takže na jelce s využitím ULka je to přímo bombová nástraha! Za čas najdu i ty okouny, ale to bude psaní a čtení na pokračování, neboť přívlač je nekonečná písnička a my nejsme ani v polovině cesty.
Tuto nástrahu jsem si oblíbil asi nejvíce. Je to dokonalá kopie živočicha – dravé larvy vážky. Při relativně čisté vodě je pro mě právě larva nejčastěji používaná guma značky Fanatik. Barvu jsem si vybral hnědou, přírodní a hned dvě velikosti.
Stalo se i vám, že jste přišli k vodě s kapsami plnými nástrah od výmyslu světa, nejdříve jste nevěděli, co nastražit a nahodit jako první, a i tak jste se vytoužených záběrů nedočkali? Přesně ten stejný případ jsem měl i já. Není třeba se tajit neúspěchem, je potřeba si přiznat i svoje nezdary. Vždyť ty jsou právě na to, aby nás nakoply, motivovaly k něčemu lepšímu a my se vyvarovali opětovným opakováním chyb. Není hanbou nechytit – hanbou je pokrčit rameny a smát se druhým – přesný případ, který já nechci! Proto jsem hledal všechna možná řešení a uvažoval jsem mnoho hodin trávíce přímo u vody, sledujíce hladinu toku, často i život přímo v řece a blízko při břehu, nakolik to průzračnost vody dovolila…
Začátkem léta nastupuje oteplování, kdy se všechno živé rozmnožuje, snaží se dodržovat svůj reprodukční cyklus naprogramovaný od samotného počátku… A tak je to i s hmyzem. Prohlédněte si rojící se se hmyz nad vodní hladinou večer a už víte, kde bude drobná bílá ryba a kde bude dravec hledajíce si svou kořist – vzpomínanou bílou rybu krmící se hmyzem vyrojeným, popadaným na vodní hladině. A dále dravec, který ač právě neloví, tak larvu neodmítne, neboť je to jako třešnička na dortu… Znáte to i vy – jste najezení k prasknutí, zákusek si ale neodpustíte, a k tomu tu třešničku si ještě zobnete, vždyť je to „jen tak ochutnat“, „pro chuť“, „pro oko“, atd.
Z toho vyplývá, že každá ryba se dá chytit. Důležité je jen vědět, jak ji vyprovokovat, vydráždit, skoro až přinutit k samotnému záběru. Proto jsem si zvolil přímo larvu v životní velikosti, reálné podobě, barvě a vždy se ji snažím nabízet jako tu třešničku na dortu a zatím to většinou fungovalo. Na marény i štiky a o pažravých jelcích nemluvě.
Nástrahy mají něco do sebe a mají také svoje opodstatnění, no nesmíme zapomenout na důležitý faktor, jakým je „život“ dané nástrahy.
Jakkoliv dobře může vaše nástraha vypadat, tak vy jste ten, čí ruka ji vede, kdo ji dává život a kdo se s ní snaží přelstít a chytit dravce, který bývá často opatrný, a to mnohem více, než jak si myslíme.
Pokud potřebujete poradit ohledně výběru rybářského nářadí nebo vaší objednávky, kontaktujte nás na okfish@okfish.cz, nebo nám zavolejte na 0603 258 018.
Příběh vzniku e-shopu OKfish je spojen s rybářským časopisem Slovenský RYBÁR. Jeho vydavatel a nadšený rybář zužitkoval své znalosti, kontakty, dlouholeté zkušenosti a založil rybářský e-shop. Postupně přibývaly produkty, značky a hlavně zákazníci. V současnosti naleznete v e-shopu více než 30 000 položek pro všechny způsobu lovu, 350 kvalitních rybářských značek a více než 6 000 novinek každý rok. Preferujeme kvalitu produktů a služeb. Sledujeme trendy a spolupracujeme se zkušenými rybáři a renomovanými rybářskými firmami.
...děkujeme Vám za to.